KS PARTYZANT LESZNO HISTORIA KLUBU

HISTORIA KLUBU

Klub „Partyzant” został założony w 1934 roku przez pasjonatów sportu z Leszna i Zaborowa. Powstała drużyna piłki nożnej z zawodniKów miejscowych i została zgłoszona do rozgrywek jako jedyna z podwarszawskich miejscowości. Po II wojnie światowej klub został reaktywowany i dzięki pomocy zakładów pracy w
szczególności cukrowni „Michałów” kontynuował swoją działalność, w latach 60-tych na poziomie „A” i „B” klasy warszawskiego okręgowego związku piłki nożnej. W tym okresie w drużynie „Partyzanta” wyróżniali się i stanowili o jego sile zawodnicy tacy jak:

Michalski Tadeusz, Przyżycki Zbigniew, Więckowski Tadeusz, Kuźmiński Eugeniusz, Orlikowski Eugeniusz, Skroński Eugeniusz, Kurzela Stanisław, Boniecki Jerzy, Skroński Seweryn.

Natomiast w latach 70-tych wyróżniali się: Dzierżyński Tadeusz, Wnuk Józef, Braun Andrzej, Lasocki Andrzej, którzy później przeszli do klubu Błonianki Błonie.

W końcówce lat 70-tych klub zmagał się z problemami finansowymi co doprowadziło do zawieszenia działalności. Ponowne wznowienie działalności klubu nastąpiło na początku lat 90-tych. Pod egidą ludowych zespołów sportowych. W drugiej połowie lat 90-tych klub zmienia nazwę z LKS „Partyzant” Leszno na KS „Partyzant” Leszno. Drużyna seniorów w tym czasie dwukrotnie awansowała do ligi okręgowej.

W drużynie grali: Dzierżyński Andrzej, Sieklicki Dariusz, Grzegorz Zając, Pawłowski Robert, Gajewski Mirosław, Gajewski Dariusz, Zwoliński Michał, Michalski Mateusz, Bogucki Piotr.
Trenerami zespołu w tych latach byli m.in. Milewski Ryszard, Dąbrowski Władysław (byli reprezentanci Polski), Klimczewski Janusz, Sodoma Zdzisław.

Na początku lat 2000 na bazie miejscowej szkoły podstawowej zostały stworzone grupy młodzieżowe, były to roczniki ‘88’89’90.

W jednej z tych drużyn rozpoczął swoją wielką karierę Robert Lewandowski. Duma naszej gminy, który poprzez Varsovie, Znicz Pruszków, Lecha Poznań, Borussie Dortmund, Bayern Monachium dotarł na szczyt piłkarskiej kariery, a w Reprezentacji Polski pełni rolę kapitana i jest najskuteczniejszym strzelcem.

Klub obecnie prowadzi grupy młodzieżowe w rocznikach 2008/09, 2010/11/12 ,2013/2014, 2015 oraz 2016 i młodsi. Drużyny 2005-2006 i 2007-2008 w 2017 roku rozpoczęły grę w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej od V ligi. . Sukcesem drużyny 2007-2008 było wygranie turnieju halowego, rozgrywanego w Nowym Dworze Mazowieckim, który był zorganizowany dla rocznika 2006, najlepszym zawodnikiem został nasz gracz: Maksymilian Małowiejski. Wyniki naszych drużyn młodzieżowych obserwowane były przez inne kluby m.in. Polonia Warszawa, Ursus Warszawa i Świt Nowy Dwór Mazowiecki. Kilku zawodników przeszło do tych klubów co jest sukcesem klubu i trenerów. W klubie szkolone są również dziewczęta, które do pewnego wieku grają z chłopcami. Dwie z nich Wiktoria Wisnowska i Karolina Czyż zadebiutowały w Reprezentacji Kobiet MZPN w swoich rocznikach wiekowych. Obecnie grają w II lidze kobiet. Finansowanie klubu w dużym stopniu zapewnia Gmina Leszno. Pomagają również sponsorzy z tutejszych firm: Bio Planet,123 Łazienka, Dapol. W związku z rozwijającą się działalnością i coraz większym napływem młodzieży do klubu rosną również potrzeby finansowe.